Polecamy

Płaski brzuch w tydzień - dieta i ćwiczenia na 7 dni - część II

Fitness - cena. Wybór trenera i siłowni. Lepszy karnet czy...

Czym jest orbitrek?

Orbitrek to podstawowy element wyposażenia każdej siłowni, zwykle znajdujący się w sekcji kardio. Występuje też pod nazwami: rower eliptyczny, trenażer eliptyczny i cross-trainer. To urządzenie stacjonarne składające się z dwóch długich uchwytów oraz pedałów. Większość modeli posiada również wbudowany specjalny komputer i wyświetlacz, które pozwalają mierzyć przebieg treningu, tj. dystans, czas, prędkość, tętno i spalanie kalorii. Ćwiczenie na orbitreku naśladuje wzorce ruchowe występujące podczas chodzenia, biegania, czy wchodzenia po schodach i ma na celu zapewnić efektywny trening całego ciała. Dlatego idealnie sprawdza się jako urządzenie do ćwiczeń w domu dla osób starszych oraz osób, które nie mają czasu regularnie uczęszczać na siłownię.

Zalety ćwiczeń na orbitreku:

- Orbitrek to ćwiczenie o niskim wpływie, ponieważ zmniejsza stres i obciążenie nóg poprzez ruch eliptyczny. Podczas ćwiczeń stopy nigdy nie opuszczają pedałów, co może być porównane do chodzenie w powietrzu. Przykładowo podczas chodzenia lub biegania każdy krok powoduje wstrząs dla twojego ciała, co może mieć negatywny wpływ na stawy oraz dolne partie pleców. Trening na orbitreku niweluje to do minimum.

- Nie ma działania odwrotnego. Kształt ruchu eliptycznego naśladuje naturalną ścieżkę ruchu stawu skokowego, kolanowego i biodrowego podczas chodzenia, joggingu lub biegania. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć obciążenie stawów, wiele trenażerów eliptycznych jest wyposażonych w ruchome pedały, które odpowiadają twojemu krokowi. Nie tylko stopy nigdy nie opuszczają pedału, ale również pedał dostosowuje się do kąta kroku eliptycznego.

- Zapewnia ćwiczenia obciążeniowe, które są ważne, aby powstrzymać wystąpienie osteoporozy.

- Tym, co czyni orbitrek wyjątkowym, jest połączony trening górnej i dolnej części ciała. W rzeczywistości nie ma innego sprzętu do ćwiczeń, który działałby jednocześnie w tak wielu grupach mięśni. Trening na orbitreku wykorzystuje mięsień czworogłowy, ścięgna udowe, pośladki, klatkę piersiową, plecy, triceps i biceps.

- Spalanie większej ilości kalorii w krótszym czasie.

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Trening na orbitreku nie różni się od innych treningów, ponieważ aby był prawidłowo przeprowadzony musi składać się z trzech faz: rozgrzewki, treningu właściwego i ćwiczeń rozluźniających. Rozgrzewka powinna trwać około 10 minut. Jest istotnym elementem treningu, ponieważ pozwala rozgrzać mięśnie i stawy, i uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Trening właściwy zajmuje około 10-20 minut. Istotne jest, aby ustawić obciążenie odpowiednie do naszego organizmu i możliwości. Najlepiej stopniowo zwiększać wysiłek fizyczny do momentu, w którym stawiany opór pozwoli nam utrzymać stałą prędkość przez resztę treningu właściwego. Należy kontrolować tętno, którego przedział powinien wynosić 70-80% tętna maksymalnego. Ostatnia faza treningu, czyli ćwiczenia rozluźniające powinny trwać około 5 minut. Podczas tej fazy stopniowo zwalniamy tempo i siłę oporu, aby uspokoić pracę serca i mięśni.   

Kup lub sprzedaj orbitrek w Pricelesso!

Serwis Pricelesso to idealne miejsce dla osób, które chcą sprzedać sprzęt do ćwiczeń lub kupić go do domu. Jeśli jesteś osobą która planuje zakup orbitreku lub innego produktu, a nie ma pojęcia, który model będzie dla niej odpowiedni - dobrze trafiłeś! W Pricelesso wystarczy zamieścić ogłoszenie „sprzedam” lub „kupię”, a system sam odnajdzie odpowiadające mu ogłoszenie „kupię” lub „sprzedam” https://www.pricelesso.pl/fitness/sprzet-fitness/orbitrek,list.html. Ponadto, z użytkownikiem Pricelesso zawsze można negocjować zakup nowego sprzętu czy odzieży, dzięki czemu na pewno nie przepłacisz. 


Artykuł Partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Różnice pomiędzy paleniem marihuany a...

Nie gaśnie zażarty od wielu lat spór dotyczący palenia marihuany i tytoniu. W opinii publicznej...

Jak na dłoni

Proces starzenia się najczęściej kojarzy nam się ze zmianami zachodzącymi na twarzy. Z...

Jak zmienia się podejście do usług...

Pytanie o to, dlaczego warto dbać o zęby, nie należy do trudnych nawet, jeśli zadamy je...