Polecamy

Jak na dłoni

Olejek z oregano - poznaj jego właściwości

Czym jest orbitrek?

Orbitrek to podstawowy element wyposażenia każdej siłowni, zwykle znajdujący się w sekcji kardio. Występuje też pod nazwami: rower eliptyczny, trenażer eliptyczny i cross-trainer. To urządzenie stacjonarne składające się z dwóch długich uchwytów oraz pedałów. Większość modeli posiada również wbudowany specjalny komputer i wyświetlacz, które pozwalają mierzyć przebieg treningu, tj. dystans, czas, prędkość, tętno i spalanie kalorii. Ćwiczenie na orbitreku naśladuje wzorce ruchowe występujące podczas chodzenia, biegania, czy wchodzenia po schodach i ma na celu zapewnić efektywny trening całego ciała. Dlatego idealnie sprawdza się jako urządzenie do ćwiczeń w domu dla osób starszych oraz osób, które nie mają czasu regularnie uczęszczać na siłownię.

Zalety ćwiczeń na orbitreku:

- Orbitrek to ćwiczenie o niskim wpływie, ponieważ zmniejsza stres i obciążenie nóg poprzez ruch eliptyczny. Podczas ćwiczeń stopy nigdy nie opuszczają pedałów, co może być porównane do chodzenie w powietrzu. Przykładowo podczas chodzenia lub biegania każdy krok powoduje wstrząs dla twojego ciała, co może mieć negatywny wpływ na stawy oraz dolne partie pleców. Trening na orbitreku niweluje to do minimum.

- Nie ma działania odwrotnego. Kształt ruchu eliptycznego naśladuje naturalną ścieżkę ruchu stawu skokowego, kolanowego i biodrowego podczas chodzenia, joggingu lub biegania. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć obciążenie stawów, wiele trenażerów eliptycznych jest wyposażonych w ruchome pedały, które odpowiadają twojemu krokowi. Nie tylko stopy nigdy nie opuszczają pedału, ale również pedał dostosowuje się do kąta kroku eliptycznego.

- Zapewnia ćwiczenia obciążeniowe, które są ważne, aby powstrzymać wystąpienie osteoporozy.

- Tym, co czyni orbitrek wyjątkowym, jest połączony trening górnej i dolnej części ciała. W rzeczywistości nie ma innego sprzętu do ćwiczeń, który działałby jednocześnie w tak wielu grupach mięśni. Trening na orbitreku wykorzystuje mięsień czworogłowy, ścięgna udowe, pośladki, klatkę piersiową, plecy, triceps i biceps.

- Spalanie większej ilości kalorii w krótszym czasie.

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Trening na orbitreku nie różni się od innych treningów, ponieważ aby był prawidłowo przeprowadzony musi składać się z trzech faz: rozgrzewki, treningu właściwego i ćwiczeń rozluźniających. Rozgrzewka powinna trwać około 10 minut. Jest istotnym elementem treningu, ponieważ pozwala rozgrzać mięśnie i stawy, i uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Trening właściwy zajmuje około 10-20 minut. Istotne jest, aby ustawić obciążenie odpowiednie do naszego organizmu i możliwości. Najlepiej stopniowo zwiększać wysiłek fizyczny do momentu, w którym stawiany opór pozwoli nam utrzymać stałą prędkość przez resztę treningu właściwego. Należy kontrolować tętno, którego przedział powinien wynosić 70-80% tętna maksymalnego. Ostatnia faza treningu, czyli ćwiczenia rozluźniające powinny trwać około 5 minut. Podczas tej fazy stopniowo zwalniamy tempo i siłę oporu, aby uspokoić pracę serca i mięśni.   

Kup lub sprzedaj orbitrek w Pricelesso!

Serwis Pricelesso to idealne miejsce dla osób, które chcą sprzedać sprzęt do ćwiczeń lub kupić go do domu. Jeśli jesteś osobą która planuje zakup orbitreku lub innego produktu, a nie ma pojęcia, który model będzie dla niej odpowiedni - dobrze trafiłeś! W Pricelesso wystarczy zamieścić ogłoszenie „sprzedam” lub „kupię”, a system sam odnajdzie odpowiadające mu ogłoszenie „kupię” lub „sprzedam” https://www.pricelesso.pl/fitness/sprzet-fitness/orbitrek,list.html. Ponadto, z użytkownikiem Pricelesso zawsze można negocjować zakup nowego sprzętu czy odzieży, dzięki czemu na pewno nie przepłacisz. 


Artykuł Partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Legginsy sportowe — czym się kierować przy...

​Z legginsów sportowych korzystamy podczas różnych form aktywności. Wybieramy je do ćwiczeń...

Różnice pomiędzy paleniem marihuany a...

Nie gaśnie zażarty od wielu lat spór dotyczący palenia marihuany i tytoniu. W opinii publicznej...

Odporność zimą - proste zasady

Wietrz pomieszczenia Oczywiście niska temperatura na dworze zniechęca do otwierania okien...