Polecamy

Pokonaj cellulit z Kliniką Murano

Divemaster PADI

Fit Porady

BCAA - jak działają aminokwasy rozgałęzione?

Suplementy diety zyskały ogromną popularność na przestrzeni ostatnich lat. Z pewnością wynika to szczególnie z powodu zwiększonego nastawienia na dbanie o siebie, czyli bycie “fit”. Dzięki temu większa ilość osób jest o wiele bardziej świadoma tego, jak o siebie dbać zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Widzimy wzrost chęci na ćwiczenia czy odpowiednie odżywianie się. Jest to jak najbardziej bardzo dobry i istotny krok ponieważ pierwszy raz w historii naszego świata tak wiele osób walczy z otyłością, która zawdzięcza swój wzrost temu, że więcej osób prowadzi siedzący tryb pracy oraz to, że większość niezdrowego jedzenia jest dla nas bardzo łatwo dostępne. Jednakże, pomimo wzrostu świadomości wciąż widać pewne niepewności co do tego, jak rzeczywiście działają suplementy diety i co rzeczywiście warto przyjmować. By lepiej to wszystko zrozumieć powstał właśnie ten artykuł. Ma on na celu dokładne wytłumaczenie kwestii suplementów diety oraz tego, jak działają jedne z nich, w tym przypadku aminokwasy BCAA. Zapraszam!

Na początek wyjaśnijmy sobie dokładnie kwestię tego, czym rzeczywiście są odżywki dla sportowców. Z pewnością większość osób interesujących się tym tematem dokładnie wie o czym tutaj jest mowa. Jednakże, zawsze warto jest dokładnie przedstawić pewne informacje również dla osób, które dopiero chcą się tym tematem zainteresować. Suplementami diety nazywamy przeróżne produkty, które posiadają w sobie jeden lub więcej określonych składników odżywczych, które mogą na nas wpływać zarówno podczas treningu, jak i przed/po nim. Jest to bardzo istotna kwestia, która rozróżnia je od przeróżnych produktów dostępnych w sieci, które często obiecują niestworzone efekty bez żadnego wkładu własnego. W przypadku odżywek istotna jest świadomość tego, że one same w sobie nie są w stanie stworzyć nam idealnej sylwetki - są to jedynie narzędzia wspomagające nasz organizm poprzez zwyczajne dostarczanie składników odżywczych, które mogą być wymagane w określonym momencie. Bardzo ważne jest tutaj to, by wybierać odpowiednie i legalne źródła jeśli planujemy nasze zakupy. Przykładem specjalistycznego sklepu jest chociażby https://sklep.kfd.pl/aminokwasy-bcaa-c-3.html w którym możemy zobaczyć wielu przeróżnych, renomowanych producentów czy dokładne informacje co do składu produktu oraz komentarze osób, które wcześniej miały okazję wybrać określony suplement. Pamiętajmy by uważać na niepewne strony, które oferują magiczne tabletki na porost mięśni czy zrzucenie tkanki tłuszczowej - często posiadają one przeróżne substancje, które w najlepszym przypadku nic nam nie pomogą, a w najgorszym mogą nam nawet zaszkodzić!

Mając dokładną świadomość tego, czym dokładnie odżywki dla sportowców są możemy przejść do dalszej części i przedstawić dokładniej jeden z nich: BCAA

BCAA - czym jest dokładnie

BCAA to inaczej branched-chain amino acids czyli po prostu aminokwasy rozgałęzione. Bardzo często mówi się “aminokwasy BCAA” pomimo tego, że słowo aminokwasy mamy już w nazwie to głównie tak się to przyjęło. Warto zaznaczyć, że są one egzogenne, czyli musimy sami je dostarczać poprzez dietę lub suplementy. W skład BCAA wchodzą dokładnie trzy aminokwasy:

  • izoleucyna
  • leucyna
  • walina

Naturalnie w naszej diecie odnajdziemy go w białku pochodzenie zwierzęcego - szczególnie w przypadku białku pochodzącego z mleka krowiego. Pomimo tego, większość osób wciąż decyduje się na wybranie formy suplementu ponieważ wtedy mamy o wiele więcej tego składnika odżywczego w skoncentrowanej formie - w mleku nie znajdziemy go aż tak dużo, jak w suplemencie diety.

BCAA - co może dla nas zrobić

Ogólnie uznaje się, że BCAA może pozytywnie wpłynąć na nasz trening poprzez dostarczenie nam dodatkowej energii. Oprócz tego uznaje się również, że może pomóc zmniejszyć uczucie zmęczenia po treningu czy wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej. Jednakże, warto zaznaczyć, że istnieje wiele nieścisłości co do dokładnych efektów BCAA. Cały czas powstają przeróżne badania, które zarówno potwierdzają działania tego suplementu jak i je negują. Z tego też powodu istotna jest tutaj szczególnie świadomość, że określone efekty nie są w 100% pewne. Często chociażby podaje się fakt, że aminokwasy rozgałęzione rzeczywiście mogą na nas pozytywnie wpłynąć, ale tylko w przypadku osób, które siedzą w kulturystyce od niedawna - można tym sposobem uznać, że efekty rzeczywiście są, tylko w bardzo niskim stopniu, który przestaje być cenny gdy dana osoba zyskuje doświadczenie w treningu. W ostateczności wybór zależy tylko od nas czy chcemy spróbować tej odżywki czy też nie.

BCAA - jakie rodzaje znajdziemy na rynku

Producenci bardzo często dodają dodatkowe, przeróżne składniki odżywcze, które mają na celu wzmocnienie możliwości BCAA. Jednakże, jeśli interesuje nas czysty suplement to warto wspomnieć o kwestii proporcji. Możemy chociażby znaleźć takie liczby, jak 4:1:1 czy 2:1:1 - jest to stosunek leucyny do izoleucyny i waliny. Zazwyczaj uważa się, że leucyna jest szczególnie ważna dla naszej tkanki mięśniowej. Z tego też powodu można by uznać, że im więcej tego aminokwasu tym lepiej - niestety tak do końca też nie jest. Wiele badań nad tym tematem uznaje, że ogólnie najbardziej optymalną opcją pozostaje wciąż 2:1:1 i tą wersję właśnie najczęściej odnajdziemy na rynku.

Podsumowanie

BCAA pomimo wielu niepewności wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych odżywek dla sportowców. Może być ona szczególnie polecana dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją ponieważ właśnie wtedy najmocniej widać jej efekty. Jednakże, wielu zawodowców wciąż trzyma się tego suplementu diety pomimo tego, że dalsze działania nie są w 100% udowodnione.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Legginsy sportowe – must have każdej aktywnej...

Są takie elementy damskiej garderoby, bez których trudno sobie wyobrazić sportowy look. Do tej...

TOP3 najwygodniejszych butów do chodzenia

Poszukiwanie najwygodniejszych, najbardziej ergonomicznych i przy tym stylowych butów do chodzenia...

Jak przygotować się do runmageddonu?

Polacy zakochali się w runmageddonie. Jest to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza forma...