Polecamy

Różnice pomiędzy paleniem marihuany a papierosów

Pokonaj cellulit z Kliniką Murano

Styl życia

Squash – jaką rakietę do squasha wybrać na start?

Podstawowe wyposażenie w grze w squasha to odpowiednia rakieta. Jak wybrać najlepszy model dla poczatkującego gracza?

Każdy większy sklep sportowy ma w swojej ofercie różne rakiety do squasha. To rakiety różniące się swoją konstrukcją od zwykłych rakiet do tenisa lub do badmintona. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich kształt oraz układ strun, które pozwalają na uzyskanie odpowiednio mocnego uderzenia.

Szeroki asortyment rakiet do squasha nie oznacza jednak wcale, że wybranie tej idealnej jest bardzo łatwe. O czym warto pamiętać podczas zakupów?

Rakieta do squasha na start – na co zwrócić uwagę?

Osoby zainteresowane grą w squasha nie muszą często decydować się na zakupienie własnego sprzętu – można wypożyczyć go na ogół na miejscu. Nic nie zastąpi jednak własnej rakiety do squasha, która będzie indywidualnie dopasowana do własnych preferencji.

Dobór rakiet do squasha może sprawiać dużo trudności tym osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportową. Warto zatem wiedzieć, na co dokładnie patrzeć podczas wizyty w sklepie.

Najważniejsze parametry przy doborze rakiety do squasha:

  • waga – powiązana z zastosowanymi materiałami
  • balans – środek ciężkości rakiety
  • układ strun i ich zagęszczenie – rozmieszczenie strun w ramie
  • wielkość i kształt główki w rakiecie
  • materiały wykorzystane do produkcji ramy i jej sztywność

Jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra rakieta do squasha dla początkującego gracza? Wcale nie trzeba wydawać na nią fortuny!

Waga – dla początkujących najlepsze cięższe rakiety

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoje treningi squasha, powinny zdecydować się na rakietę o większym ciężarze. Dość często popełnianym błędem przez początkujących jest zakup lekkiej, drogiej rakiety, która jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych graczy.

Cięższe rakiety (145-180 g) pozwalają przede wszystkim na wykonanie mocnego uderzenia, dlatego też dobrze nadają się dla osób z niewyrobioną jeszcze muskulaturą. Także są bardziej stabilne oraz efektywnie pochłaniają drgania, dlatego są komfortowe w grze na początek. Co więcej, za rakiety do squasha w tej kategorii wagowej zapłacimy niewiele – kosztują od około 50 do 100 złotych.

Balans – odpowiednie zbalansowanie rakiety

Druga ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze rakiet do squasha, to ich balans. Środek ciężkości oznacza, w którym miejscu rakieta jest cięższa, co wpływa również na siłę i precyzję uderzeń.

W sprzedaży znajdziemy rakiety o balansie:

  • na główkę – rakieta head heavy, grip light
  • na rączkę – rakieta lekka główka lub head light, grip heavy
  • na środek – rakieta even, balanced

Środek ciężkości rakiety przesunięty na jej główkę powoduje, że jest ona odczuwana przez gracza jako cięższa, ale także pozwala na oddawanie mocniejszych uderzeń. Zmniejsza się jednak manewrowość rakiety.

Rakieta o środku ciężkości przesuniętym na rączce jest odbierana przez gracza jako lżejsza. Jest łatwiejsza w manewrowaniu, ale również daje słabsze uderzenia.

Układ strun i ich zagęszczenie – moc i wytrzymałość

Wielu początkujących graczy nie zwraca uwagi na układ strun w rakiecie do squasha. Ma on jednak także duże znaczenie dla gry, a także dla samej żywotności rakiety.

Rakiety do squasha mogą mieć różne układy strun, na przykład 12/17, 16/16 czy 14/18, co oznacza, że posiadają daną liczbę strun pionowych oraz poziomych.

W rakietach o rzadszym układzie strun można uzyskać mocniejsze uderzenia, a nawet nadać piłce rotacje, co wywołane jest silniejszym dociśnięciem piłeczki do naciągu rakiety. Takie rakiety nie dają jednak dobrego czucia piłki, a także mogą szybko się zniszczyć, ponieważ struny będą bardziej narażone na nadmierne naciągnięcie i przesuwanie.

Z kolei struny ułożone gęściej dają mniejsza moc uderzeń, ale także większą precyzję. Są również bardziej wytrzymałe.

Wielkość i kształt główki rakiety – na start dobra duża rakieta

Osoby początkujące powinny zdecydować się na rakietę do squasha o większej główce. Wtedy odbieranie uderzeń przeciwnika będzie łatwiejsze. Rakiety o mniejszych główkach rekomendowane są dla bardziej zaawansowanych graczy.

Materiały na ramę i jej sztywność – aluminium czy grafit?

Dzisiaj w sprzedaży znajdziemy dużo rakiet do squasha wykonanych z dwóch materiałów – aluminium albo grafitu.

Dla początkujących polecane są rakiety aluminiowe, które są bardziej wytrzymałe, a przy tym dość lekkie. Dobrze pochłaniają także ewentualne drgania. Dla zaawansowanych graczy rekomenduje się jeszcze lżejsze rakiety grafitowe – z włókna szklanego. Są one jednak sztywniejsze, dlatego gra z nimi jest nieco mniej komfortowa.

Szukasz dobrej rakiety do squasha? Sprawdź sklep internetowy Squash Time!

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Uroginekologia: nowoczesne podejścia w leczeniu...

Uroginekologia, będąca podspecjalnością ginekologii i urologii, koncentruje się na...

Rowery marki Haibike - czym się charakteryzują?

W 1995 roku w mieście Schweinfurt pojawiła się marka Haibike. W kolejnym okresie marka...

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Osoby stosujące soczewki kontaktowe powinni pamiętać o kilku zasadach - wówczas ich...