Polecamy

Co zjeść po treningu?

Czym jest orbitrek?

Fit Porady

Książki w wersji audio na siłownię

Już w starożytności sport uznawano za ważny element edukacji i przykładano do niego wielką wagę. Powiedzenie mówiące, że w zdrowym ciele żyje zdrowy duch, znamy chyba wszyscy. Ta uniwersalna prawda działa skutecznie także w drugą stronę, dlatego z upływem czasu rozwój umysłu stał się równie ważny, a z obecnymi zdobyczami techniki możemy dbać o formę podwójnie, w tym samym czasie, po prostu czytając książki.

Choć czytanie większości z nas nadal kojarzy się z fizycznym trzymaniem książki w dłoniach, ten schemat myślenia powoli odchodzi do lamusa. Coraz popularniejsze ebooki wypierają swoje tradycyjne odpowiedniki, a wydawcy często skupiają się wyłącznie na elektronicznych wersjach promowanych tytułów. Gdzieś w tym szalonym świecie czają się jeszcze audiobooki  odpowiedź dla zabieganych, żyjących intensywnie czytelników. W tej interaktywnej rzeczywistości idealnie odnalazła się zaś platforma Storytel. Jako pierwszy na świecie serwis oferujący cyfrową usługę abonamentową w formie streamingu książek audio, Storytel wypełniło lukę na rynku wydawniczym. Choć od ich debiutu pojawiło się sporo podobnych serwisów, to właśnie oni wciąż mają do zaoferowania największą bazę tytułów, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów.

O ile forma ebooka nadal wymaga od czytelnika wolnej ręki, o tyle audiobook pozbawiony jest tej konieczności. Do czytania ulubionych książek wystarczy jedynie smartfon z odpowiednią aplikacją i para słuchawek, jeśli oddajemy się lekturze w miejscu publicznym. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten sposób czytania cieszy się największą popularnością na siłowniach i w różnego rodzaju klubach sportowych. Trzeba przyznać, że przeczytanie całej serii o Sewerynie Zaorskim, autorstwa Remigiusza Mroza, byłaby wyczynem, gdyby jednocześnie pokonywać kilometry na orbitreku. Dzięki audiobookom, zarówno Obrazy z przeszłości, jak i pozostałe kryminały autora, możemy połknąć jednym tchem, nie przerywając nawet interwału. Czy wspólne odkrywanie tajemniczego zaginięcia sprzed dwóch dekad staje się dzięki temu bardziej ekscytujące? Wszystko wskazuje na to, że to całkiem możliwe.

Fanom nieco mniej realistycznej prozy Storytel proponuje przebogatą bibliotekę powieści fantasy i science fiction. Grube i ciężkie tomy Brandona Sandersona mogłyby zabrać sporo miejsca w torbie sportowej, dlatego znalazły się w sprytnej aplikacji na smartfonie. Dziewięciotomowy cykl „Ostatnie Imperium” to historia surowego, magicznego świata, którym od niemal tysiąca lat rządzi nieśmiertelny Imperator. Czy bohaterom uda się zjednoczyć podzielone społeczeństwo? Czy obalą bezwzględnego Imperatora? A jeśli nawet, to co dalej z ich światem? Na te oraz dziesiątki innych pytań odpowie Studnia Wstąpienia i osiem pozostałych części serii.

Biorąc pod uwagę fakt, że młodzież uprawia sport równie chętnie, co nieco starsze pokolenie, platforma streamingowa pełna audiobooków musi być gotowa na to, aby zapewnić jej odpowiednią rozrywkę. „Kroniki Wardstone”, kolejna seria powieści fantasy na pograniczu z horrorem, to nie lada gratka dla młodych miłośników gatunku. Głównym bohaterem jest nastoletni Thomas Ward, wysłany na nauki do stracharza. Mistrz jest wymagający, nauka trudna, a zadania arcyważne, więc Thomas robi wszystko, aby z powodzeniem ukończyć naukę wypędzania duchów i poskramiania czarownic. Z magią jednak nie ma żartów, a wypadki chodzą po… uczniach stracharza. Trzecia część serii, Tajemnica starego mistrza, wiedzie czytelnika w jeszcze bardziej odległe rejony tajemnicy, warto więc zacząć serię od razu.

Siłownia to wręcz wymarzone miejsce do słuchania książek. Skupieni na indywidualnych ćwiczeniach, możemy odciąć się od stukotu przyrządów i posapywań innych ludzi, pracujących w pocie czoła nad bicepsem tuż obok. Zamiast oczywistej muzyki, niech w słuchawkach popłynie gładki głos lektora, czytającego powieść, którą od dawna mamy na liście „do przeczytania”, polecany przez kolegę z pracy podcast albo zabawne słuchowisko. Wybór jest przecież ogromny.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak CBD wpływa na mięsnie?

W Polsce produkty CBD, które są wytwarzane z konopi włóknistych i zawierają mniej niż 0,2%...

Fast foody - dlaczego nie powinniśmy ich...

Fast foody to dania gotowe, szybkie posiłki i przekąski, które są dostępne niemal wszędzie...

5 skutecznych domowych sposobów na zaparcia

Wiele osób traktuje problemy z żołądkiem i jelitami jako normalną, a czasem nawet naturalną...