Polecamy

Plan żywieniowy dla osób z cukrzycą

Dieta pudełkowa – detoks po obfitych wakacjach

Trening siłowy

Jak się zmotywować do ćwiczeń?

„Nie mam siły”, „zacznę od jutra”, „nie stać mnie na sport”. Wymówki – słyszeliśmy je zewsząd i pewnie nie raz, sami, w ten sposób uzasadnialiśmy swój brak aktywności. Problemem takiego podejścia jest motywacja (a właściwie- jej brak), która pojawia się zwykle na początku i niezwykle szybko zaczyna nam jej brakować. To przez nią, najczęściej, wracamy do złych nawyków i poddajemy się w połowie naszej drogi. Co zatem zrobić, aby skutecznie zmotywować się do ćwiczeń?

Rodzaje motywacji

Na potrzeby tego artykułu możemy wyróżnić dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza determinowana jest przez wszystkie czynniki niezależne od nas. Wymienić możemy dobra materialne, pochwały od innych czy zadowolenie naszego partnera. Ta druga jest jeszcze istotniejsza i niezwykle trudna do utrzymania. Zależy tylko i wyłącznie od nas – od naszego nastawienia, samozaparcia i zadowolenia z siebie. To nad nią najczęściej pracują psycholodzy i dietetycy.

Jak znaleźć motywację?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego to robisz? Co chcesz osiągnąć? Im lepiej określony cel, bardziej namacalny i zdefiniowany, tym większa szansa jego osiągnięcia. Pamiętaj, aby „nie rzucać się z motyką na słońce” oraz staraj się nie być dla siebie zbyt surowym. Tu pomóc ci może dietetyk, który w razie wątpliwości nie tylko zmodyfikuje dietę i plan treningowy, ale także zadba o to, byś na nowo w siebie uwierzył. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie motywacji jest oglądanie metamorfoz innych osób oraz przejrzenie swoich sukcesów i wyników, osiągniętych w ostatnim czasie. Zdjęcia przed i po, mierzenie centymetrów, oglądanie wyników badań – to kilka najprostszych metod, które uświadomią ci, że walka z nadwagą ma sens.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie są rodzaje gum do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń już na stałe zadomowiły się w siłowniach, a nawet w domowych salach do...

Twój konkretny spersonalizowany trening - jak...

Nie każdy, bez względu na to, jak poważnie myśli o swoim zdrowiu, rezygnuje z siłowni i...

REDOX Extreme - spalacz tłuszczu z indywidualnym...

​ Chcesz się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej? Najlepszy sposób to połączenie trzech...