Polecamy

Ile soku z granatu należy pić?

Jak zmienia się podejście do usług stomatologicznych?

Fit Porady

Czy fitness odchudza?

Czemu dzieje się tak, że mimo regularnych ćwiczeń nie widać efektów?

1. Większe zmęczenie - szybsze chudnięcie

Błąd. Właściwie lepszy jest wysiłek umiarkowany, lecz długi. Zajeżdżanie się ćwiczeniami w krótkim czasie daje tylko szybsze zmęczenie i krótszy wysiłek, więc tłuszcz nie ma kiedy się spalić. Warto podczas treningu pilnować poziomu tętna. Ten właściwy ustala się obliczając max. poziom HR. Jego wzór jest bardzo prosty: 220 - wiek = max. HR. Utrzymując tętno na poziomie 65-75% HR będzie się wykorzystywało zapasy tkanki tłuszczowej. 

2. Stepper najlepszy na szczupłe nogi

Kolejny błąd. Należy jednakże pamiętać o rozróżnieniu stepu i steppera, gdyż to dwa różne urządzenia. Stepu używa się np. podczas zajęć aerobikowych, i wówczas nie wpływa się na obwód ud czy łydek.

Stepper zaś imituje w dużej mierze wchodzenie po schodach. To ciężka forma i nie uważając można wręcz doprowadzić do zwiększenia obwodów nóg.

3. Zajęcia 2-3 w tygodniu wystarczą

To zależy. WHO sugeruje codzienne ćwiczenia. Prawda jest taka, że systematyka daje najlepsze efekty, od kondycji poprzez wygląd i samopoczucie. Układając plan ćwiczeń uwzględnić należy realny czas, który jest w stanie się przeznaczyć na ćwiczenia. Więc nawet dwa czy trzy systematyczne treningi w tygodniu są w stanie zapewnić lepsze rezultaty niż nagłe zrywy przy bardzo rzadkich ćwiczeniach lub krótkim czasem intensywnego wysiłku. Mówi się o przynajmniej 6 tygodniach regularnej aktywności przy odpowiednim doborze ćwiczeń.

Ćwiczenia aerobowe

4. Intensywny aerobik szybko spala tłuszcz

Nie jest to prawdą. Tego typu ćwiczenia z różnymi akcesoriami mogłyby odchudzać, o ile byłyby prowadzone w sposób właściwy. Są to tylko ćwiczenia inspirowane treningami aerobowymi, czyli takimi, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Stała intensywność i długi czas trwania (min. 40 min) jest najbardziej skuteczna. Takie grupowe zajęcia często nie są prowadzone prawidłowo i uniemożliwiają spalanie tłuszczu. Spowodowane jest to głównie brakiem podziału na grupy zaawansowania, niekontrolowaniem tętna, wprowadzaniem zbyt forsownych ćwiczeń i tempa, i różnej intensywności ów ćwiczeń. W takim wypadku ćwiczenia te prowadzą jedynie do poprawienia kondycji. 

5. Nie trzeba stosować diety przy intensywnych ćwiczeniach

Oczywiście jest to nieprawda. Można wręcz przyprawić się o dodatkowe kilogramy nie stosując odpowiedniej diety. Intensywne ćwiczenia wymagają energii, która pochodzi z węglowodanów, np. z pieczywa, makaronów itp., przy jednoczesnym rozpadzie białek (budulca mięśni). Jeśli więc braknie tych składników w diecie wówczas mięśnie nie będą się regenerować. Wtedy organizm będzie czerpał z mięśni, a tłuszczyk zostanie jako rezerwa. Dokładając do tego niewłaściwe składniki, np. cukry proste, można przysposobić się o kolejne kilogramy. 

6. Ćwiczenia pomogą na konkretne partie ciała

Spalanie tkanki tłuszczowej jest uzależnione od osobistych predyspozycji organizmu. Bardzo ciężko jest zrzucić kilogramy z jednej konkretnej części ciała, najczęściej - ku niezadowoleniu ćwiczących - masa zacznie spadać także i z innych części. 

7. Siłownia daje szybki przyrost masy mięśniowej

Zależy od odczekiwań. Na siłowni wyróżnia się trzy rodzaje ćwiczeń: na siłę mięśniową, ich masę lub na wytrzymałość. Sam przyrost będzie zależał od ćwiczeń na masę, które wymagają użycia obciążeń i długich przerw, gdyż takie treningi uszkadzają włókna mięśniowe - stąd czas potrzebny na ich regenerację i w efekcie przyrost obwodu mięśni. Jeżeli nie chce się większego obwodu mięśni, wówczas powinno się odbywać treningi wytrzymałościowe.

Posiłek po treningu

8. Niejedzenie po treningu

Błąd. Trening wykorzystuje energię zgromadzoną w organizmie, w pierwszej kolejności z węglowodanów, a potem z tłuszczów. Przy spalaniu tkanki tłuszczowej trzeba więc uzupełnić po treningu węglowodany, co zatrzyma organizm na korzystanie z energii z mięśni, a zmusi go do korzystania z tłuszczów.  

9. Byle tylko się ruszać

Błąd. Jasnym jest oczywiście, że ruch jest ważny, nawet spacer. Należy jednak pamiętać, że jeżeli jest się skierowanym na konkretny cel, to trening musi być konkretnie dobrany do osoby i jej oczekiwań względem efektów. 

Jeżeli ćwiczenia nie przynoszą efektów, to w treningi wkradają się błędy: np. zbyt rzadkie ćwiczenie, lub zbyt częsty wysiłek, niedobrana intensywność ćwiczeń, zła dieta lub najzwyczajniej źle wykonywane ćwiczenia. Wtedy wówczas dobrze by było skontaktować się z trenerem, który skoryguje postępowanie i nakieruje na właściwe tory. Zamęczanie się zajęciami, które nie pasują osobistym preferencjom (np. niechęć do ćwiczeń w grupach lub do siłowni) również nie przyniosą oczekiwanych efektów, gdyż doprowadza to do szybkiego zniechęcania się i zaprzestania ćwiczeń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak CBD wpływa na mięsnie?

W Polsce produkty CBD, które są wytwarzane z konopi włóknistych i zawierają mniej niż 0,2%...

Książki w wersji audio na siłownię

Już w starożytności sport uznawano za ważny element edukacji i przykładano do niego wielką...

Fast foody - dlaczego nie powinniśmy ich...

Fast foody to dania gotowe, szybkie posiłki i przekąski, które są dostępne niemal wszędzie...