Polecamy

Pielęgnacja Polek - do czego się przyznajemy, czego unikamy, na...

Nowy rok – nowe postanowienia. Poznaj 5 najlepszych, które warto...

Styl życia

Czy badanie okulistyczne pod kątem doboru soczewek kontaktowych jest bolesne?

 

Badanie okulistyczne jest niezbędne, aby ocenić stan zdrowia oczu, określić wadę wzroku a także precyzyjnie dobrać rodzaj oraz parametry soczewek kontaktowych. Wizyta u okulisty składa się z kilku etapów, a jednym z nich są pomiary w lampie szczelinowej, do przeprowadzenia którego zakrapla się oczy specjalnym płynem. Badanie jest bezbolesne, ale u osób o bardzo wrażliwych oczach, może powodować lekki dyskomfort.

Pierwsza wizyta u okulisty rozszerzona o dobór soczewek kontaktowych

Podczas wizyty u okulisty pod kątem doboru soczewek kontaktowych wykonuje się kompleksowe badanie wzroku, na podstawie którego określa się stan zdrowia oczu oraz rodzaj i stopień natężenia wady. Na wizytę można umówić się za pośrednictwem strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl.

Badanie okulistyczne - na czym polega?

Każde badanie okulistyczne poprzedza wywiad lekarski. Okulista najczęściej pyta o rodzaj wykonywanej pracy, dolegliwości, jakie skłoniły pacjenta do przyjścia na wizytę, przyjmowane leki, przebyte bądź towarzyszące choroby, jak również ewentualną historię korekcji. 

Prawidłowo przeprowadzone badanie wzroku składa się z: oceny widzenia z bliska i z daleka, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, komputerowego badania narządu wzroku oraz testów z wykorzystaniem specjalnych tablic (np. przedstawiających cyfry o różnych wielkościach czy lustro astygmatyczne). Nieodłącznym elementem wizyty u okulisty jest również badanie w lampie szczelinowej, na podstawie którego określa się, np.: jakość filmu łzowego, stan spojówki gałkowej, rogówki, tęczówki czy reakcji źrenic. Aby pomiary odbyły się prawidłowo, do oczu zakrapla się specjalne krople rozszerzające źrenice, co ułatwia lekarzowi zbadanie dna oka. 

Badania okulistyczne same w sobie nie są bolesne. Dyskomfort mogą jedynie powodować krople rozszerzające źrenice, jednak nieprzyjemne pieczenie pojawia się zwykle u osób, które mają bardzo wrażliwe i skłonne do podrażnień oczy. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać smak leku w ustach, ponieważ zaaplikowane krople kanałem łzowym spływają do jamy ustnej.

Badanie wzroku u okulisty - jak się przygotować?

Badanie wzroku połączone z doborem soczewek kontaktowych trwa nieco dłużej, niż klasyczna wizyta okulistyczna, dlatego warto zarezerwować na nie około godziny. Krople, jakie wykorzystuje się do przeprowadzenia badania w lampie szczelinowej na kilka godzin upośledzają ostre widzenie, zatem po wizycie nie zaleca się prowadzenia auta. W dniu wizyty panie powinny zrezygnować z makijażu, gdyż resztki kosmetyków mogą przeszkodzić w przeprowadzeniu niektórych badań, np. oceny stanu gruczołów łojowych czy skóry powiek. Krótkie paznokcie ułatwią również pierwszą aplikację soczewek kontaktowych w gabinecie okulistycznym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Uroginekologia: nowoczesne podejścia w leczeniu...

Uroginekologia, będąca podspecjalnością ginekologii i urologii, koncentruje się na...

Rowery marki Haibike - czym się charakteryzują?

W 1995 roku w mieście Schweinfurt pojawiła się marka Haibike. W kolejnym okresie marka...

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Osoby stosujące soczewki kontaktowe powinni pamiętać o kilku zasadach - wówczas ich...