Polecamy

Jak się zmotywować do ćwiczeń?

Twój konkretny spersonalizowany trening - jak wybrać dobrą...

Fitness

Bieżnia w domu - co warto o niej wiedzieć?

Bieżnia w domu pozwala w okresie jesienno-zimowym zadbać o naszą kondycję bez wychodzenia z mieszkania i spędzania czasu na mroźnym, nieprzyjemnym powietrzu. Ponadto mamy w zasięgu ręki urządzenie, dzięki któremu możemy ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy, w zależności od naszych możliwości czasowych i przyzwyczajeń.  Koszt  prostszych w funkcjonalności i budowy bieżni dostępnych na rynku to wydatek rzędu kilkuset złotych, natomiast tych bardziej profesjonalnych oferujących wiele opcji, nawet blisko 10 tysięcy złotych. Przy zakupie domowej bieżni warto również pamiętać o odpowiednim obuwiu do biegania, dzięki czemu nie przemęczymy naszych nóg i zadbamy o kręgosłup, bo sport to zdrowie, ale tylko kiedy uprawia się go z głową na karku.

Poznaj rodzaje bieżni

  • bieżnia elektroniczna – pas biegowy napędzany jest przez silnik, dzięki czemu możemy łatwo dostosować odpowiednią prędkość urządzenia. W przypadku tego rodzaju bieżni, mamy również możliwość dostosowywać ją pod kątem nachylenia pasa, prędkości i intensywności pracy. Do wyboru mamy kilka programów. Zdecydowanie jest jedną z najpopularniejszych bieżni do zastosowania domowego i w siłowni.
  • bieżnia mechaniczna – ten rodzaj bieżni może być trudniejszy dla początkujących (tym bardziej dla tych mniej wytrzymałych), gdyż sami wprawiamy ją w ruch biegając. Nie posiada ona silnika, natomiast jej korzyścią jest przystępna cena i łatwa dostępność.
  • bieżnia antygrawitacyjna - jest to niezwykle nowoczesny sprzęt, który pozwala odciążyć nasz organizm podczas sesji treningowych. Szczególnie polecana dla osób po niedawno przebytych kontuzjach, wracających do pełni sprawności fizycznej. Ten rodzaj bieżni wyróżnia dość wysoka cena – jednakże za ceną idzie z reguły wysoka jakość i wysoka wygoda użytkowania sprzętu.
  • bieżnia ciśnieniowa – ten typ bieżni jest obudowany do wysokości bioder ćwiczącego specjalną kapsułą. Łączy w sobie zalety intensywnego wysiłku fizycznego i działania podciśnienia. Wysiłek fizyczny który jest spotęgowany podciśnieniem powoduje lepsze ukrwienie skóry i pobudza układ limfatyczny do działania. Dzięki temu szybko pozbywamy się z organizmu nadmiaru wody, toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii z naszych tkanek. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze bieżni do domu?

Przy wyborze bieżni powinniśmy zwracać uwagę na moc silnika. Bieżnie posiadające silnik o mocy poniżej 2 KM nadają się tylko do marszu lub truchtu – zupełnie nie sprawdzają się przy średnim i wysokim obciążeniu treningowym.
Kolejną ważną kwestią jest wzrost i waga ćwiczącego. Niższe osoby (poniżej 170 cm) powinny wybrać bieżnie o wymiarach 130x40 cm. Wyższe osoby natomiast bieżnie z pasem biegowym 140x50 cm, by cieszyć się z najlepszej skuteczności treningu i wygody korzystania z urządzenia.

 

 

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Pilates - poznaj jego efekty

​Treningi nie muszą być wyczerpujące, by przynosić spektakularne efekty. W ćwiczeniach...

Czym powinna się cechować domowa drabinka...

Urządzając mieszkanie seniora należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Na odpowiednio...

Ból stawów po wzmożonym treningu - jak do...

​ Ból stawów u osób aktywnych fizycznie jest częstym zjawiskiem. Nie oznacza to jednak że...