Polecamy

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o siłowni, a wstydzimy się...

Ile kosztuje trener personalny?

Fit Porady

5 skutecznych domowych sposobów na zaparcia

Wiele osób traktuje problemy z żołądkiem i jelitami jako normalną, a czasem nawet naturalną konsekwencję prowadzenia intensywnego życia i bycia w chronicznym stresie. Nie powinno tak być. Każde zaburzenie w układzie pokarmowym jest sygnałem od organizmu, którego nie należy ignorować. Być może trzeba będzie zmienić dietę lub - jeśli przyczyną nie jest sposób odżywiania - można skorzystać z dalszej diagnostyki. Jak sobie radzić w oczekiwaniu na rozwiązanie? Co jest najlepsze na zaparcia?

Definicja - lepiej zrozumieć problem

Około 30% populacji jest dotkniętych problemem zaparć. Charakteryzują się one niską częstotliwością wypróżnień (mniej niż 3 razy w tygodniu), trudnościami z oddawaniem stolca (twardy, oddawany z wysiłkiem) i uczuciem, że nie ma wypróżnienia podczas korzystania z toalety.

Zaparcia: Przyczyny

Zaparcia mogą być spowodowane przez:

  • - czynnościową dysfunkcję jelit
  • - niewłaściwą dietę,
  • - brak aktywności fizycznej
  • - chorobami psychicznymi,
  • - niektóre leki, które przyjmujesz
  • - ciąża.

Należy pamiętać, że zaparcia mogą być czasem objawem innego schorzenia. Taki rodzaj zaparć można zaobserwować np. w chorobach neurologicznych, niedoczynności tarczycy i chorobach przemiany materii. Aby uzyskać wiarygodną, pełną diagnozę, skonsultuj się z lekarzem.

Więcej ciekawostek żywieniowych i porad dietetycznych znajdziesz na bambinicatering.pl

zaparcia

Co możesz zrobić, aby powstrzymać zaparcia?

Niektóre zaparcia nie wymagają specjalnego leczenia. Czasami wystarczające i skuteczne są domowe sposoby. Po pierwsze, należy wprowadzić dietę bogatą w błonnik. Błonnik nie jest substancją aktywną ani specjalnym składnikiem. Jest to cały pokarm, który pozostaje po trawieniu i który pomaga poprawić perystaltykę jelit. Poruszanie się przez kilka godzin dziennie może pomóc w przyspieszeniu trawienia i metabolizmu. Odwdzięczy się tym samym, jeśli kilka razy w tygodniu zafundujesz mu ćwiczenia kardio.

Możesz również skorzystać z poniższych sugestii jako doraźnej podstawy:

Suszone śliwki

Kiedy szukasz środków na zaparcia, suszone śliwki są najlepszą opcją. Możesz namoczyć kilka suszonych śliwek przez noc w wodzie. Możesz również dodać łyżkę stołową lub dwie mielonych nasion lnu. Weź śliwki rano z pełnym żołądkiem, a następnie wypij resztę wody.

Siemię lniane

Siemię lniane jest dobrze znane ze swojej zdolności do promowania zdrowych funkcji jelit. Mamy prosty przepis, który pomoże Ci, jeśli cierpisz na zaparcia lub masz trudności z trawieniem. Aby zrobić siemię lniane, podgrzej 1/2 szklanki wody i dodaj 1 łyżkę stołową do wrzącej wody. Po odczekaniu dwóch godzin, możesz spożywać zawiesinę w ten sposób. Jeśli nie odpowiada Ci jej smak, możesz dodać trochę soli lub soku owocowego.

Otręby

Otręby żytnie, owsiane i proso możesz dodawać do dowolnych potraw, urozmaicając swoje codzienne pożywienie. Można je dodawać do jogurtu, sałatek, a nawet zup. Otręby to czysty błonnik, dzięki któremu nie będziesz przyswajać kalorii. Będą miały również korzystny wpływ na Twoje zablokowane jelita.

Nawodnienie

Nawodnienie jest bardzo ważne. Pij 1,5 litra wody dziennie, w miarę możliwości z dodatkiem świeżego soku z cytryny. Nie musisz pić dużych ilości czystej wody. Zamiast tego dodaj do swojej diety zupy warzywne lub produkty, które zawierają duże ilości wody.

Zdrowa pozycja przy wypróżnianiu

Aby ułatwić wypróżnienie, podczas wypróżniania kucaj tak często, jak to tylko możliwe. Możesz to ułatwić, siadając na muszli klozetowej ze stołkiem lub dziecięcym podnóżkiem pod tobą.

Jakich pokarmów należy unikać przy zaparciach?

Wiesz już, jakie produkty są dobre na zaparcia. Teraz musisz pamiętać, czego należy unikać. Te produkty mają działanie zapierające, takie jak:

  • kakao
  • biały ryż
  • potrawy z białej mąki (kluski i pierogi, makarony itp.)

Unikaj spożywania mięs i innych pokarmów pochodzenia roślinnego. Warto!

Najczęściej najlepszą odpowiedzią na pytanie "Co zrobić z zaparciami?" jest sugestia zmiany stylu życia. Rzadko jest to kwestia jednego lub dwóch złych nawyków. Często jest to kombinacja wielu czynników, które negatywnie wpływają na nasz układ trawienny. Zmieniaj swoje nawyki powoli, a jeśli to konieczne, skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak CBD wpływa na mięsnie?

W Polsce produkty CBD, które są wytwarzane z konopi włóknistych i zawierają mniej niż 0,2%...

Książki w wersji audio na siłownię

Już w starożytności sport uznawano za ważny element edukacji i przykładano do niego wielką...

Fast foody - dlaczego nie powinniśmy ich...

Fast foody to dania gotowe, szybkie posiłki i przekąski, które są dostępne niemal wszędzie...