Polecamy

Squash – jaką rakietę do squasha wybrać na start?

Jak odzyskać sylwetkę po zimie?

Styl życia

Różnice pomiędzy paleniem marihuany a papierosów

Nie gaśnie zażarty od wielu lat spór dotyczący palenia marihuany i tytoniu. W opinii publicznej krąży szereg faktów czy mitów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Istnieją nawet takie teorie, że wypalenie jednego jointa odpowiada aż dwudziestu papierosom. Czy faktycznie tak jest? Sprawdzamy!

Skład chemiczny na korzyść konopi

Zawartość to jeden z podstawowych czynników, który należy wziąć pod uwagę. O szkodliwości papierosów mówi się głośno od zawsze, a koncerny zobowiązane są do informowania o tym klientów nawet na opakowaniach. Butan, smoła, aceton, amoniak  i wiele innych rakotwórczych związków znajduje się dziś w tego typu produkcie. Taka mieszanka wdychana przez człowieka osiada praktycznie na większości narządów układu oddechowego, prowadząc do podrażnień, a w efekcie poważnych chorób. Część z naukowców wykazało również, iż dym tytoniowy prowadzi do istotnych zmian w DNA, co odpowiada za powstawanie nowotworów.

Z kolei konopie same w sobie nie zawierają szkodliwych substancji, które występują w papierosach. W najczystszej postaci pozbawione są również zanieczyszczeń i pestycydów. Trzeba też podkreślić, że wg badań International Journal of Cancer, nawet nałogowi palacze marihuany (bez dodatku tytoniu) nie są bardziej narażeni na raka od osób, które palą rzadko bądź praktycznie wcale. Istnieją także dowody wykazujące korzystne działania kannabinoidów (otrzymywane z konopi) w walce z nowotworami. Należy mieć jednak świadomość, że palenie - także konopi - nie jest najzdrowszą formą jej konsumpcji. Na rynku dostępna jest jednak bezpieczniejsza opcja, a mianowicie waporyzacja.

Bezpieczna alternatywa

Wspomniana waporyzacja to proces polegający na podgrzewaniu marihuany i wdychaniu powstałej pary. Według ekspertów jest to dużo bezpieczniejsza dla płuc alternatywa dla palenia. Również dlatego wykorzystywany leczniczo susz konopi jest waporyzowany, a nie poddawany procesowi spalenia. Służą temu specjalne vaporizery medyczne (np. Volcano lub Mighty). Według badań Chemic Labs w Canton, waporyzacja  eliminuje ponad 95% substancji szkodliwych.

Efekty długoterminowe

Porównując marihuanę na tle papierosów, warto też przyjrzeć się efektom palenia w perspektywie długofalowej. Jaki ma wpływ na organizm? Z badań opublikowanych przez JAMA w 2012 roku wynika, iż sporadyczne używanie marihuany nie wpływa źle na czynność płuc. Tego z kolei nie można wykazać o dymie papierosowym, który demoluje układ oddechowy. Słynny "kaszel palacza" to jeden z efektów wdychania tytoniu, który utrzymuje się na długo nawet po rzuceniu palenia. Podobne objawy są niezauważalne w przypadku marihuany. Dodatkowo, by eliminować ich ewentualne wystąpienie oraz blokować szkodliwe substancje stosuje się odpowiednie, zaawansowane filtry czy wspomniane już wcześniej vaporizery. 

Uzależniający nawyk nikotynowy

Nikotyna wchodząca w skład papierosów to jeden z czołowych, uzależniających produktów na rynku. To dlatego, w porównaniu nawet z palaczami marihuany, miłośnicy papierosów palą więcej, częściej, a przy tym wdychają dużo większą ilość dymu. W perspektywie tylko 5 czy 10 lat różnica jest ogromna. Część uważa również, że w przypadku odstawienia marihuany, objawy są dużo słabsze, niż podczas rzucania papierosów. 

Więcej wiedzy na temat wpływu marihuany na organizm znajdziesz na stronie http://konopnabazawiedzy.pl/

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Wyciskarki wolnoobrotowe: zdrowie w sokach...

Aktywny tryb życia oraz zdy sposób odżywiania stają się coraz ważniejszą kwestią dla wielu...

Nowy rok – nowe postanowienia. Poznaj 5...

Z okazji Nowego Roku lubimy wymyślać sobie postanowienia. Oczywiście jeden są gorsze, drugie...

Odporność zimą - proste zasady

Wietrz pomieszczenia Oczywiście niska temperatura na dworze zniechęca do otwierania okien...