Polecamy

Płaski brzuch w tydzień - dieta i ćwiczenia na 7 dni - część I

Korzeń łopianu – właściwości, działanie, zastosowanie

Fit Porady

Konopie - do czego można je wykorzystać?

Dużo się obecnie mówi o konopiach w kontekście ich wykorzystania w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i włókienniczym. Z drugiej strony przedstawia się je jako źródło wszelkiego zła. Generalnie można te rośliny podzielić na cannabis sativa i cannabis indica, choć istnieje cała masa ich krzyżówek tworzących hybrydy o rozmaitych właściwościach.

Słowo konopie wielu ludziom kojarzy się z marihuaną i w pewny sensie mają oni rację, chociaż nie do końca. Konopie konopiom nierówne i warto znać ich gatunkowy podział, niezależnie od tego, czy się je kocha, czy nienawidzi. Jak to z nimi jest?

Uprawy konopi w Polsce

W dawnych czasach, kiedy konopie nie było tak demonizowane jak obecnie, na wsiach polskich hodowano je niemal wszędzie. Z włókien konopnych robiono sznury i worki, a nasiona służyły za pożywienie dla ludzi i bydła. Nikt wtedy nie znał ich składu ani właściwości. Ludzie wiedzieli po prostu, że są pożyteczne. Używano ich, by złagodzić bóle zębów lub złagodzić niedogodności związane z miesiączkowaniem. Zanim w XV wieku do ziemi Słowian dotarły z rejonów azjatyckich nasiona cannabis indica, uprawiano inną odmianę konopi siewnych - cannabis sativa.

Cannabis Sativa

Konopie siewne typu cannabis sativa hoduje się zwykle w rejonach, w których ciepły klimat pozwala na ich długi sezon wegetacyjny. Niekrzyżowane z innymi odmianami dziewicze szczepy sativa wymagają dużo czasu, aby osiągnąć swoją dojrzałość, ale finalnie zapewniają bogaty urodzaj.

Krzaki sativa osiągają zazwyczaj około 1.5 metra wysokości, ale w sprzyjających warunkach rosną nawet do 3,5 metra. W praktyce wykorzystuje się niemal każdą ich część. Ze względu na wyjątkową wytrzymałość włókien konopnych, z ich łodyg robi się sznury lub używa do produkcji tkanin w przemyśle odzieżowym. Nasiona i kwiaty używa się w branży farmakologicznej i kosmetycznej. Z nasion wytłacza się również bardzo cenny olej, a bezpośrednio spożywane stanowią odżywczy składnik zdrowej diety.

Cannabis Sativa

Cannabis Indica

Nasiona cannabis indica pochodzą z Indii, a konkretniej z gór Hindukusz, choć ich właściwości znano w zamierzchłych czasach również w Afganistanie i Pakistanie. Roślina ta osiąga dużo mniejsze rozmiary od cannabis sativa i jest uznawana przez botaników jako jej szczególną odmianę. Obydwie rośliny różnią się przede wszystkim zawartością dwóch cennych substancji chemicznych: kannabidiolu CBD i tetrahydro-kannabidiolu THC. Z czystych nasion cannabis indica wyrastają kwiaty o dużej zawartości drugiego z tych dwóch alkaloidów.

Marihuana medyczna

Uprawa konopi indica z wysokim poziomem euforycznej substancji THC jest w Polsce zakazana. Dozwolony jest natomiast handel oraz posiadanie nasion tej rośliny. Jej pożyteczne właściwości jako medycznej marihuany wykorzystywane są w medycynie przy leczeniu wielu ciężkich chorób takich jak rak, padaczka czy zespół Tourette’a.

Marihuana medyczna jest w Polsce legalna od niedawna. Krzyżowanie obydwu odmian - indica i sativa, pozwala tworzyć różne ich hybrydy, których skład dostosowywany jest do stopnia zaawansowania i rodzaju poszczególnych schorzeń. Więcej na ganjafarmer.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Legginsy sportowe – must have każdej aktywnej...

Są takie elementy damskiej garderoby, bez których trudno sobie wyobrazić sportowy look. Do tej...

TOP3 najwygodniejszych butów do chodzenia

Poszukiwanie najwygodniejszych, najbardziej ergonomicznych i przy tym stylowych butów do chodzenia...

Jak przygotować się do runmageddonu?

Polacy zakochali się w runmageddonie. Jest to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza forma...