Polecamy

Dieta, a koronawirus – jak zadbać o zdrowe odżywianie w czasie...

Karta MultiSport – wszystko, co musisz wiedzieć

Trening siłowy

Kalistenika - efekty treningu

Kalistenika to trening, który pozwala na zwiększenie masy ciała, poprawienie koordynacji ruchowej oraz wzrost siły. W przeciwieństwie do treningu siłowego zapewnia harmonijny rozwój sylwetki i jest mniej kontuzyjny.

Efekty kalisteniki nie ograniczają się jedynie do wyglądu sylwetki. Ćwiczenia tego rodzaju bardzo dobrze wpływają na całe ciało także pod względem zdrowotnym.

1. Wzrost masy mięśniowej

Dzięki kalistenice mięśnie z treningu na trening stają się silniejsze. Rośnie także ich objętość. Trening tego typu prowadzi do rozwinięcia się muskulatury, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim trzeba stosować progres obciążenia, aby mięśnie były zaskakiwane cały czas nowymi bodźcami. Oprócz tego koniecznie należy stosować dietę bogatą w białko i węglowodany. Są to składniki, które wpływają na wzrost mięśni. Po treningu trzeba spożywać posiłki bogate w węglowodany proste, aby uzupełnić jak najszybciej straty energetyczne w formie zapasów glikogenu. Po około 30 minutach powinno się z kolei zjeść posiłek białkowy, który dostarczy mięśniom potrzebnego budulca.

Prawidłowa technika ćwiczeń2. Wzrost siły mięśniowej

Kalistenika prowadzi również do wzrostu ogólnej siły mięśni. To właśnie ta cecha odróżnia ten rodzaj treningu od treningu siłowego. Ćwiczenia z użyciem maszyn wzmacniają tylko wybrane mięśnie ciała.

3. Harmonijnie zbudowana sylwetka

Trening kalisteniczny angażuje do pracy wiele grup mięśni jednocześnie. Każda partia ciała ulega więc wzmocnieniu i rozbudowywaniu.

4. Wzmocnienie mięśnie stabilizujących (core)

Efektem kalisteniki jest ponadto wzmocnienie mięśni głębokich, a więc mięśni brzucha, pośladków, uda czy mięśni przykręgosłupowych. Pracują one mocno w zasadzie przy każdym ćwiczeniu. Dzięki nim sylwetka jest prosta i stabilna.

 5. Poprawa koordynacji ruchowej

Ostatnim efektem treningu kalistenicznego jest zwiększenie świadomości cała, co wiąże się z poprawą ergonomiki ruchów. Ciało jest wzmocnione, a silne mięśnie zapewniają całej sylwetce stabilność i sprawniejsze poruszanie się.

Po jakim czasie widać efekty treningu kalistenicznego?

Kalistenika daje dobre efekty już po jednym miesiącu regularnego treningu. Po upływie tego czasu widać pierwsze zmiany w sylwetce. Mięśnie zaczynają być lepiej widoczne, a sylwetka staje się smuklejsza. Dotyczy to jednak osób, które posiadają średnią budowę ciała. Osoby z nadwagą muszą oczywiście popracować nieco dłużej, aby zobaczyć rezultaty. Kaloryfer pojawia się na ogół po 2-3 miesiącach regularnych ćwiczeń.

Jednak niezależnie od budowy ciała już po miesiącu treningu rośnie siła mięśniowa i poziom energii w organizmie.

Kalistenika vs siłownia - co wybrać?

Zwolennicy kalisteniki mówią, że trening tego rodzaju pod wieloma względami przewyższa ćwiczenia na siłowni. Ich zdaniem jest to forma aktywności, która z wielu względów jest najbliższa naturze człowieka. Mięśnie pracują bowiem w sposób harmonijny. Ćwiczenia katalistyczne odbywają się poprzez naśladowanie naturalnych i codziennych ruchów, są więc bezpieczniejsze niż te wykonywane na siłowni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak się zmotywować do ćwiczeń?

​ „Nie mam siły”, „zacznę od jutra”, „nie stać mnie na...

REDOX Extreme - spalacz tłuszczu z indywidualnym...

​ Chcesz się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej? Najlepszy sposób to połączenie trzech...