Polecamy

Czym powinna się cechować domowa drabinka gimnastyczna w dla...

Szczupłe ciało do lata – jak wymodelować sylwetkę w 3 miesiące?

Fit Porady

Jak przygotować się do runmageddonu?

Polacy zakochali się w runmageddonie. Jest to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza forma aktywności fizycznej, która testuje zarówno naszą kondycję, jak i wytrzymałość. Coraz więcej biegaczy chcąc sprawdzić swoje możliwości porzuca zwykłą formę treningu na rzecz biegu z przeszkodami. Jednak przygotowania do runmageddonu wcale nie są takie łatwe. Zwykła osoba ‘z ulicy’ nie jest w stanie z powodzeniem i zadowoleniem przekroczyć mety nawet w najprostszej wersji biegu. Jest to aktywność fizyczna angażująca całe ciało, dlatego warto je wcześniej poznać. Musimy sprawdzić czy nie mamy żadnych problemów zdrowotnych, a także na co możemy sobie pozwolić. Bez treningu nie da rady. Liczy się zarówno ciało, jak i umysł. Dobre podejście to podstawa, a doskonałym sposobem, żeby o to zadbać jest start drużynowy. Razem zawsze raźniej, a wsparcie najbliższych jest jak nieocenione.

Czym jest runmageddon?

Choć na pierwszy rzut oka nazwa może kojarzyć się z armagedonem, te dwa określenia nie mają ze sobą nic wspólnego. Runmageddon to nietypowy bieg, ponieważ na naszej drodze pojawiają się przeszkody. Są one bardzo zróżnicowane, w części z nich na pewno nie obejdzie się bez wsparcia i współpracy z innymi uczestnikami. Ten rodzaj sportu cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że powstało kilka (jak nie kilkadziesiąt) wersji trasy. Klasyczna wersja liczy 12 kilometrów i zawiera 50 przeszkód, jednak w różnych innych wariantach jest to zmienne -zarówno długość trasy, jak i ilość przeszkód. Dla odważnych dostępna jest nawet wersja ponad 20, albo 40 kilometrowa, czyli maraton z przeszkodami. Brzmi grubo, ale bez przygotowania do tak intensywnego runmageddonu się nie obejdzie. Przeszkody na trasie nie są łatwe, na swojej drodze spotkamy błoto, wodę, ogień i znacznie, znacznie więcej. o czystym stroju na mecie możemy zapomnieć! Obecnie impreza odbywa się cyklicznie oraz w różnych miejscowościach w Polsce, a także poza nią.

Jak się przygotować?

Runmageddon jest bardzo dużym wysiłkiem dla naszego organizmu. Bez przygotowania się na pewno nie obejdzie, a istnieje na to bardzo dużo sposobów. Niektórzy przygotowują się sami, inni chodzą na treningi ze znajomymi, a jeszcze inni decydują się na specjalne, kilkudniowe obozy, pod okiem trenerów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ odbywają się one w miejscach wyposażonych w tory, na których możemy poćwiczyć konkretne umiejętności w praktyce. Przeszkód jest mnóstwo, dlatego nasze treningi powinny być rozbudowane. Muszą poprawić one naszą wydolność -kondycja na trasie to podstawa! Oczywiście nie obejdzie się bez biegania, najlepiej na dystansie, który zamierzamy pokonać podczas runmageddonu, albo dłuższym. Im bardziej nierówna powierzchnia i pod górkę, tym lepiej! Przyda nam się siła, więc treningi z kettlami i hantlami sprawdzą się na pewno. Do tego musimy pamiętać o technikach pokonywania przeszkód: równowaga, czołganie się, pokonywanie ścianek i wspinanie się po linie przydadzą się na pewno. 

Ubiór też jest kluczowy

Przygotowanie do runmageddonu nie może obejść się bez wybrania odpowiedniego stroju. Jest to kluczowe, ponieważ na trasie czeka nas wiele przeszkód, wypełnionych wodą, błotem, a nawet ogniem. Może wydawać się to dziwne, jednak do udziału w biegu wcale nie potrzebujemy profesjonalnego wyposażenia. Wręcz przeciwnie! Możemy wybrać stare, używane ubrania, jednak dobrze by było gdyby były dobrej jakości. Ubrania podczas biegu bardzo łatwo się niszczą, czasem nawet nie nadają się do powtórnego założenia. Łatwiej nam będzie pożegnać się ze znoszoną kurtką, niż nowiutką, kupioną przed tygodniem. Jeśli chodzi o obuwie tutaj też nie ma zbytnich wskazań. Ma być wygodne, mieć dobrą przyczepność i amortyzację, a także szybko schnąć. Tutaj nie liczy się styl, tylko wygoda, dlatego właśnie to ona powinna stać się dla nas priorytetem. 

​Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Spodnie do biegania – jakie wybrać, aby...

Każdy świadomy miłośnik biegania doskonale zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie dla...

Jak wyposażyć siłownię?

​Niezależnie od tego, czy zamierzasz odświeżyć wyposażenie siłowni, czy zbudować je od...

Dlaczego warto zdecydować się na suplementację...

Podobnie jak potas, sód i wapń, magnez jest ważnym elektrolitem, wspierającym mięśnie, kości...