Polecamy

Dieta pudełkowa - jak to wygląda?

Współpraca

Fit Porady

Dlaczego warto włączyć zdrowe tłuszcze do swojej diety?

​Tłuszcze stereotypowo wśród bardzo wielu osób nie kojarzą się dobrze.  Szczególnie ci, którzy restrykcyjnie dbają o dietę, starają się wykluczać je ze swojego jadłospisu. Nie jest to, jednak dobre podejście. Tłuszcze pełnią bowiem bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Na rynku znaleźć można dużo rodzajów zdrowych tłuszczy i to właśnie je, warto wybierać.

Zdrowe tłuszcze- jaką mają rolę w naszym organizmie?

Zdrowe tłuszcze są przede wszystkim niezbędnym źródłem energii, która spalana jest podczas codziennego wysiłku. Dodatkowo regulują one układ nerwowy i układ krążenia. Biorą udział zarówno w procesie budowania, jak i zrzucania masy ciała. Mają bardzo duże znaczeniu w regulacji cholesterolu. Pozytywnie wpływają również na stan skóry, jej nawilżenie i ujędrnienie.

Nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne w codziennej diecie

Jak widać, dostarczanie odpowiedniej ilości tłuszczów do organizmu jest niezwykle ważne. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż organizm sam nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie tłuszczów.  Konieczne jest więc uzupełnienie nienasyconych kwasów tłuszczowych poprzez codzienną dietę. Głównym źródłem pochodzenia tłuszczów są: ryby, oleje roślinne, czy nasiona chia. Oprócz tego warto suplementować tłuszcze nienasycone w postaci kapsułek.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe w profilaktyce chorobowej

Z wielu badań wynika, że kwasy tłuszczowe jednonienasycone mogą odgrywać bardzo ważną rolę w profilaktyce chorób sercowo- naczyniowych. W jakich produktach jest ich najwięcej? Są to przede wszystkim produkty, które spożywać można jako przekąski (orzechy laskowe, pistacje, migdały, orzeszki ziemne). Dodatkowo znaleźć je można w awokado, oliwkach i oleju rzepakowym z pierwszego tłoczenia.

Źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 również są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia organizmu. Wpływają one przede wszystkim na stan skóry człowieka. Wygładzają ją, poprawiają jędrność, przywracają gładkość i blask. Ich najważniejszymi źródłami są przede wszystkim tłuste ryby- łososie, śledzie i makrele.

Oleje roślinne, jako podstawa diety

Oleje roślinne są najlepszym źródłem wszystkich kwasów tłuszczowych. Wytwarzane z naturalnych składników świetnie sprawdzają się w każdej diecie. Doskonale uzupełniają braki kwasów w organizmie człowieka. Tak naprawdę są produktami uniwersalnymi. Przyjmuje się je doustnie, ale udowodniono również ich znakomity wpływ na skórę, czy włosy. Należy pamiętać, że niedobór tych składników może negatywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Spodnie do biegania – jakie wybrać, aby...

Każdy świadomy miłośnik biegania doskonale zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie dla...

Jak wyposażyć siłownię?

​Niezależnie od tego, czy zamierzasz odświeżyć wyposażenie siłowni, czy zbudować je od...

Dlaczego warto zdecydować się na suplementację...

Podobnie jak potas, sód i wapń, magnez jest ważnym elektrolitem, wspierającym mięśnie, kości...