Polecamy

Bielizna termoaktywna dla biegaczy

Regularność ćwiczeń dla lepszych efektów

Styl życia

Bieganie może zmienić mózg i ciało. Oto 8 najważniejszych korzyści płynących z biegania.

Bieganie może poprawić Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Bieganie to ćwiczenie aerobowe, które może zmniejszyć stres i poprawić zdrowie serca. Może również pomóc w leczeniu objawów depresji.

  • Naukowcy uważają, że bieganie jest dla nas dobre, ponieważ jest to coś, do czego ewolucyjnie jesteśmy stworzeni.
  • Eksperci uważają, że ludzkie ciało zostało ukształtowane przez ewolucję. To dlatego, że jesteśmy niezwykle odpornymi i wydajnymi biegaczami.
  • Bieganie jest tym, do czego człowiek został stworzony.
  • Bieganie to maraton. Wszystko zależy od kształtu naszych bioder, stóp i kręgosłupa.

Bieganie ma wiele korzyści dla naszego mózgu i ciała.

Eksperci uważają, że ćwiczenia fizyczne są najbliższą rzeczą, jaką można uzyskać z cudownego leku. To prosty sposób na uzyskanie znaczących korzyści z ćwiczeń i jest łatwo dostępny. Bieganie świetnie poprawia wydolność aerobową i sprawia, że serce i naczynia krwionośne są zdrowsze. Bieganie spala również kalorie, dzięki czemu jesteśmy silniejsi.

Bieganie ma wiele korzyści psychologicznych.

Może być trudno przyzwyczaić się do biegania, jeśli minęło trochę czasu od ostatniego treningu lub jeśli jesteś nowicjuszem w tej dziedzinie. Bieganie może być świetnym sposobem na zrelaksowanie umysłu i ciała, daje poczucie wolności i poprawia nastrój w sposób podobny do medytacji.

Oto kilka przykładów korzyści zdrowotnych płynących z biegania, zarówno dla Twojego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Nawet 30-minutowy bieg może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i poprawić nastrój

Według badań opublikowanych przez American College of Sports Medicine, nawet 30 minut na bieżni może poprawić nastrój osoby cierpiącej na duże zaburzenia depresyjne. Nawet osoby, które tylko spacerowały, wykazały podobne wyniki - ich nastrój uległ poprawie. To pokazuje, że ruch jest dla nas dobry bez względu na to, jak szybko się poruszamy.

Sprawdź także: Jak uniknąć kontuzji podczas biegania

Wbrew powszechnemu przekonaniu bieganie może poprawić zdrowie kolan.

Biegacza może zniechęcić ból kolana. Może to być znak, że jesteś przetrenowany lub że Twoja forma wymaga poprawy. Bieganie raczej nie jest przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów. Naukowcy odkryli, że biegacze rzadziej doświadczali bólu kolan lub choroby zwyrodnieniowej stawów w trwającym 8 lat badaniu z udziałem 2337 uczestników.

Niestety, nie ma wystarczających dowodów na to, że bieganie powoduje mniejszy ból kolan u biegaczy. Niektórzy badacze uważają, że może to być efekt pośredni. Bieganie pomaga utrzymać prawidłowy wskaźnik BMI i wzmacnia nogi. Bieganie wzmacnia Twoje kości.

Bieganie poprawia jakość snu, nastrój i koncentrację

Badanie zostało opublikowane sześć lat temu i objęło 51 młodych ludzi. Połowa uczestników została poinstruowana, aby włączyć bieganie do swojego codziennego życia. Połowa uczestników została poinstruowana, aby wykonywać pewne ćwiczenia, ale nie biegać regularnie. Pierwsza grupa została poinstruowana przez instruktora, aby biegać w umiarkowanym tempie przez trzydzieści minut dziennie, pięć dni w tygodniu, przez trzy tygodnie. Uczestnicy są w stanie lepiej się skoncentrować w ciągu dnia, mają lepszą jakość snu i lepsze zdrowie psychiczne. Bieganie może przynieść takie same korzyści osobom w każdym wieku.

Bieganie może pomóc wzmocnić układ sercowo-naczyniowy

Bieganie może być doskonałym sposobem na poprawę sprawności układu krążenia. Twoje serce będzie zdrowsze, jeśli będziesz więcej biegać. Nie musisz biegać dużo. Według badań opublikowanych w Journal of the American College of Cardiology już pięć minut dziennie może zwiększyć oczekiwaną długość życia.

Ekstremalne biegi, które są dystansami ultramaratończyków, mogą powodować problemy z sercem. Nie powinno to być powodem do niepokoju, zgodnie z rosnącą liczbą badań. Naukowcy wykazali, że ci, którzy biegają co najmniej 65 km tygodniowo, są zdrowsi niż ci, którzy biegają 20 km na pół roku.

maratończycy

Bieganie może poprawić Twoje samopoczucie i przeciwdziałać związanym z wiekiem zaburzeniom funkcji poznawczych

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowego umysłu w miarę starzenia się. Badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, jogging czy szybki marsz, mogą poprawić funkcje poznawcze. Bieganie poprawia koncentrację u dzieci, a pamięć robocza (która przechowuje informacje przez krótki okres czasu i pozwala na ich szybkie przetworzenie) również ulega poprawie. Podobne wyniki można zaobserwować u młodych dorosłych: ich pamięć robocza jest silniejsza i lepiej radzą sobie z przeskakiwaniem z jednego zadania na drugie.

Bieganie sprawia, że mózg jest bardziej odporny na stres

Wiele badań wykazało również, że ćwiczenia aerobowe mogą pomóc ludziom w radzeniu sobie ze stresem. Jednak wiele z tych badań koncentruje się na biegaczach. Badanie na temat stresu i ćwiczeń zostało opublikowane w Clinical Psychology Review. Peter Salmon, autor badania, stwierdził, że "trening wywołuje proces, który sprawia, że jesteśmy długotrwale odporni na stres."

Naukowcy uważają, że ćwiczenia aerobowe mogą zwiększać poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy noradrenalina, powodując, że mózg tworzy nowe neurony.

Bieganie to świetny sposób na spalanie kalorii

Osoba ważąca 73 kg spali 606 kalorii na godzinę biegnąc z prędkością 8 km/h (pokonując 1,66 km w 12 min). Osoba ważąca 91 kg spali w tym czasie 755 kalorii. Osoby te mogłyby biec szybciej, z prędkością 13 km/h, aby spalić odpowiednio 861 i 1074 kalorie.

Bieganie i inne ćwiczenia aerobowe znacząco obniżają ryzyko przedwczesnej umieralności

Regularne ćwiczenia aerobowe przez 30 minut znacząco obniżają ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Badania pokazują, że nawet jedna godzina ćwiczeń może mieć znaczenie. Badania wykazują, że ludzie, którzy to robią, znacznie rzadziej zapadają na różne rodzaje nowotworów. Wiele osób uważa, że bieganie jest najlepszym sposobem na czerpanie tych wszystkich korzyści.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Wyciskarki wolnoobrotowe: zdrowie w sokach...

Aktywny tryb życia oraz zdy sposób odżywiania stają się coraz ważniejszą kwestią dla wielu...

Nowy rok – nowe postanowienia. Poznaj 5...

Z okazji Nowego Roku lubimy wymyślać sobie postanowienia. Oczywiście jeden są gorsze, drugie...

Odporność zimą - proste zasady

Wietrz pomieszczenia Oczywiście niska temperatura na dworze zniechęca do otwierania okien...