Polecamy

Jadłospis dla kobiet ćwiczących aerobic

Dieta pudełkowa - jak to wygląda?

Sport

Barwa szybki w goglach narciarskich – co oznacza

 

Gogle narciarskie są jednym z ważniejszych elementów ekwipunku na stoku. Wpływają bowiem nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo narciarza. Ogrom dostępnych rozwiązań może sprawić jednak, że zakup gogli będzie trudny. Warto więc wiedzieć przede wszystkim, co oznacza barwa zastosowanej szybki. Jest to bowiem jedno z podstawowych kryteriów wyboru.

Gogle narciarskie – jaki kolor szybki wybrać?

Gogle narciarskie różnią się stylem i kształtem, ale to kolor szybki jest czynnikiem, na który powinno się zwracać szczególną uwagę. Z całą pewnością nie powinno się wybierać modelu o określonych soczewkach ze względu na estetykę. Kolor mówi bowiem o stopniu ochrony przed promieniowaniem UV, a zatem o specyficznym przeznaczeniu danych gogli. Gogle do jazdy nocnej powinny być inne od tych używanych w słoneczny dzień – tak aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. Dobór zbyt ciemnej barwy szybki do warunków na stoku może ograniczyć tak potrzebną w tym miejscu widoczność. Z kolei za jasne mogą skutkować uszkodzeniem wzroku – szczególnie jeśli szusujesz np. w słonecznych Alpach.

 

 

Gogle do jazdy nocnej i za dnia – jak wybierać?

Aby wiedzieć, jakie gogle narciarskie wybrać, należy przede wszystkim dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne kolory szybek. Dzięki temu dobór właściwego sprzętu staje się dużo prostszy. Z racji tego, że gogle do jazdy nocnej, gogle na mgłę czy pochmurny dzień oraz gogle do jazdy w pełnym słońcu znacząco się różnią, można wybrać jedną parę z wymiennymi szybkami. To rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne – szczególnie wtedy, gdy warunki na stoku są zmienne. Aby dowiedzieć się, jakie gogle narciarskie z wymiennymi szybami są godne polecenia, warto zajrzeć do dobrze zaopatrzonego sklepu internetowego. Tam znajdziesz nowoczesne i komfortowe modele, które nie zawiodą Cię swoją jakością.

Kolorowe gogle narciarskie – co oznaczają poszczególne barwy soczewek?

Kolor szyby w goglach jest ściśle związany z ilością przepuszczanego przez nie światła, co z kolei decyduje o przeznaczeniu. Każda para oznaczona jest też symbolem klasy, który ułatwia dobór sprzętu do odpowiednich warunków. Wyróżniamy:

  • gogle narciarskie z białą szybą (klasa S0: 80-100% przepuszczalności światła) – gogle do jazdy nocnej;

  • gogle z szybą bursztynową i złotą (klasa S1: 43–80% przepuszczalności) – do jazdy w warunkach dużego zachmurzenia lub o zmierzchu;

  • gogle z szybą żółtą i pomarańczową (klasa S2: 18–43% przepuszczalności) – do jazdy w pochmurny dzień;

  • gogle z szybą brązową, szarą, czerwoną lub niebieską (klasa S3: 8–18% przepuszczalności) – do jazdy w słoneczny dzień;

  • gogle z szybą czarną (klasa S4: 3–8% przepuszczalności) – przeznaczone do jazdy w warunkach intensywnego nasłonecznienia.

Jakie gogle na mgłę, a jakie na lodowiec?

Narciarze często mają problem z wyborem odpowiednich gogli na każde warunki. Wielu zastanawia się na przykład, jakie gogle na mgłę wybrać. Z reguły widoczność jest wówczas słaba, dlatego najlepiej sprawdzą się modele klasy S1, szczególnie te z polaryzacją lub inną technologią, która wyostrza kolory i krawędzie oraz niweluje odbicia światła. Gogle narciarskie z białą szybą w takich warunkach to błąd. Warto pamiętać również, że mgła zawsze może opaść, a wówczas przydadzą się ciemniejsze szkła. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem są gogle narciarskie z wymiennymi szybkami. Sprawdzają się szczególnie na rodzimych stokach. W warunkach ekstremalnego nasłonecznienia, np. na lodowcu, nie powinno się zdejmować gogli klasy S4. Światło odbijające się od białej nawierzchni może powodować bowiem bardzo groźną śnieżną ślepotę.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Divemaster PADI

Divemaster jest pierwszym zawodowym stopniem nurkowym, a osoby posiadające ten tytuł są...